Til lykke til vores klubmestre 2019:

Hest dressur

1 Marianne Ellingsen  Fanta LC1 71.67%

2 Gry Malig Bonette  LD1  71.11%

3 Jane Hansen Preelook LA1 66.34%

 

Pony dressur

1 Liva Hansen Pascal Wales  PRM  72.07%

2 Celine Engholm LD1 68.61%

3 Caroline Kuur Regina LD1 67.78%

 

Elevskolen

1 Clara Due Jensen Zippo LD1 70.28%

2 Victoria Lindstrøm Leica LD1 68.61%

3 Sofie Ninn Frederik  LD1 68.33%

 

Pony Spring

1 Merle Brøndum Ponze 75 Cm 0 fejl 30.95

2 Maya Mulbjerg Elvis 60 Cm 0 fejl 31.82

3 Freja Brøndum Ares 75 Cm 0 fejl 34.80

 

Hest Spring

1 Lejla Mumonivic Laco 110 Cm 0 fejl 36.75

2 Kathrine Kjærgaard Lucifer 90 Cm 0 fejl 38.08

3 Nadja Jensen Langley 110 cm 0 fejl 38.75

 

Stor tak til vores sponsorer til Klubmesterskab 2019:

Uden jer ville det ikke være muligt.                

ASE Handling 

Fyns Rideudstyr 

Bogense Plast 

Egehøj Champignon 

Vindeløv Byg 

GuldsmediePer Maegaard 

Jensens Beslagsmedie 

Nordfyns Svejser 

Nordfyns Finans 

Kjaer Horses 

Haulunds Beslagsmedie 

Horze Odense 

Beslagsmedie Tommy Larsen 

Cafe Solo Bogense 

Legekæden Bogense 

DK Rosette 

Salon Ritz 

Fru Jensen 

Sportigan 

Mosters Butik 

Impulsen 

Butik Hanne 

Fyns Bilsalg 

Blomster til alt 

Lux Room 

Boghandleren 

Cafe Onkel 

Foderbutikken Frisbjergård 

Salon de lux 

Vinspecialisten Bogense 

Imerco Bogense 

Salon B 

Troldegrenen 

Dagli Brugsen Særslev 

Overgades Dyreklinik 

Stark Bogense 

Mj Autocentrum 

Fiskehuset 

LBK Renovering 

Bogense Bageren 

Nordfyns hudpleje  

Netto Bogense 

Gyldensteen gods 

TGA Biler 

 

Reviderede startlister til Klubmesterskab 21/9 2019:

  KLUBMESTERSKAB 2019              
                 
                 
  KLUBMESTERSKAB HEST DRESSUR              
                 
                 
START KL 8.00                
  Nr NAVN   HEST     KLASSE POINT
08.00 1 Camilla Petersen   Campari     LA5  
08.08 2 Kristine Kold   Whitwell     LA2  
08.16 3 Jane Hansen   Preelook     LA1  
08.24 4 Lene Abel   Monet     LA1  
08.32 5 Meggie Staal   Amarilla     LC3  
08.40 6 Laura Dalhøj   Sunshine     LC1  
08.48 7 Vickie Tranegaard   Terpling     LC1  
08.56 8 Meggie Staal   Amarilla     LB1 UFK  
09.04 9 Marianne Ellingsen   Fanta     LC1  
09.12 10 Gry Malig   Jolene     LD1  
09.24 11 Mie Bro   Jessica     LD1  
09.30 12 Gry Malig   Bonette     LD1  
                 
                 
                 
  KLUBMESTERSKAB PONY DRESSUR              
                 
START KL 10.00                
  NR NAVN   HEST     KLASSE POINT
10.00 1 Anna Bjørn   Sir Andrew     LD1  
10.06 2 Nanna Johansen   Lympe     LD1  
10.12 3 Thea Drewsen   Liza     LD1  
10.18 4 Cille Rowland   Gameboy     LD1  
10.24 5 Nanna Quitzau   Daimond     LD1  
10.30 6 Celine Engholm   Robin Hood     LD1  
10.36 7 Sigrid Aanum   Sophus     LD1  
10.42 8 Caroline Kuur   Regina     LD1  
10.48 9 Merle Brøndum   Ponze     LC1  
10.54 10 Signe Aanum   Armani     LC3  
11.00 11 Laura Dalhøj   Alvin     LA1  
11.06 12 Liva Hansen   Pascal Wales     PRM  
                 
                 
                 
                 
  KLUBMESTERSKAB FOR ELEVSKOLEN              
                 
                 
START KL 11.30                
  NR NAVN   HEST     KLASSE POINT
11.30 1 Liva Kryger Lange   Zippo     LD1  
11.36 2 Celina Andreassen   Spirit     LD1  
11.42 3 Victoria Lindstrøm   Leica     LD1  
11.48 4 Sofie Holm   Frederik     LD1  
11.54 5 Lea Bro   Stjern     LD1  
12.00 6 Clara Due Jensen   Zippo     LD1  
12.06 7 Cecilie Kristensen   Spirit     LD1  
12.12 8 Julie Kragh   Leica     LD1  
12.18 9 Sallie Hofstedt   Cinderella     LD1  
12.24 10 Sofie Ninn   Frederik     LD2  
12.30 11 Cecilie Gregersen   Zippo     LD1  
12.36 12 Sille Olausson   Spirit     LD1  
12.42 13 Chloe Hjorth   Leica     LD1  
                 
                 
  PAUSE 1/2 TIME              
                 
  KLUBMESTERSKAB PONY SPRING              
                 
START KL 13.30                
  NR NAVN   HEST     KLASSE FEJL
  1 Nanna Quitzau   Daimond     30 Cm  
  2 Cille Rowland   Gameboy     30 Cm  
  3 Nanna Johansen   Lympe     30 Cm  
  4 Ida Dalhøj   Lady     30 Cm  
  5 Nanna Quitzau ½ Daimond     40 Cm UFK  
  6 Cille Rowland   Gameboy     40 Cm UFK  
  7 Andrea Ottosen   Fru Smith     40 Cm  
  8 Celine Engholm   Robin Hood     40 Cm  
  9 Ida Dalhøj   Tarzan     40 Cm  
  10 Anna Bjørn   Sir Andrew     50 Cm  
  11 Mathilde Simonsen Mocca   Mocca     50 Cm  
  12 Andrea Ottosen   Fru Smith     50 Cm UFK  
  13 Maya Mulbjerg   Elvis     60 Cm  
  14 Mathilde Simonsen Mocca         60 CM UFK  
  15 Maya Mulbjerg   Peanut     65 Cm  
  16 William Kjær   Murphy     70 Cm  
  17 Merle Brøndum   Ponze     75 Cm  
  18 Freja Brøndum   Ares     75 Cm  
  19 William Kjær   Copper     75 Cm  
                 
                 
                 
                 
  KLUBMESTERSKAB HEST SPRING              
START KL CA 15.00                
  NR NAVN   HEST     KLASSE FEJL
  1 Laura Dalhøj   Sunshine     50 Cm  
  2 Jane Hansen   Tjamp     50 Cm  
  3 Kathrine Kjærgaard   Lucifer     90 Cm  
  4 Laura S Møller   Isedora     100 Cm  
  5 Kristian Haulund         100 Cm  
  6 Laura S Møller   Isedora     100 Cm  
  7 Marianne Ellingsen   Balou     100 Cm  
  8 Mathilde Lundsby   Ronaldo     105 Cm  
  9 Nadja Jensen   Langley     110 Cm  
  10 Lejla Muminovic   Laco     110 Cm  
  11 Marianne Ellingsen   Balou     110 Cm UFK  
                 
                 
                 
DER ER PRÆMIEOVERRÆKKELSE EFTER ENDT SPRINGNING                

Flot 2. plads i DM dressur for Young Riders.

Stort til lykke til Laura Jarlkvist Rasmussen med 2. plads til DM i dressur for Young Riders.

Fynsmesterskab spring 2019:

Pony spring hold:

2 plads:

Maya Kathrine Mulbjerg Larsen på Peanut

Malou Therese Mulbjerg Larsen

Nicoline Markvard hansen på Baslands Silver Jack

Natasja Jørgensen på FH Quite a Lady

 

Hest spring hold:

2.plads:

Caroline Cridland Pedersen på Laco

Melissa Rennebod på Volstrups Corina

Line Pagh Nielsen på Anzu

Frida Munk Lassen på Neergaards Ci Ci Chanel

 

 3.plads:

Christina Krogh Frausing på Montana

Amalie Lønskov på Condeur Crown

Rasmine Laudrup på Nadal

Mathilde Skytte Lundsby på Heartline

 

 

Hest spring individuelt:

U-21:

2 plads: Frida Munk Lassen på Fanny Ask

5 plads Christine Krigh Frausing på Montana

 

Senior:

1 plads: Mathilde Skytte Lundsby på Heartline

3 plads: Line Pagh Nielsen på Anzu

 

Nyt fra bestyrelsen.

På generalsforsamlingen blev der valgt ny bestyrelse, som kan ses her under Bestyrelsen.

Det blev besluttet at hæve kontingent til klubben med 10 kr pr halvår.

I er velkomne til at kontakte bestyrelsen, som holder møder 4-5 gange om året.

ELEVSTÆVNE

Så er der start tider til Elevstævne -HER

 

Tak for hjælpen

Vi vil gerne benytte lejligheden til at takke alle vores fantastiske sponsore - TAK

Og ikke mindst alle vores skønne hjælpere, uden jer ikke noget stævne - TAK

 

Tak til vores sponsore

    Stort tak til vores sponsorer

 

ASE Handling

Fyns Rideudstyr

Fahlen Skilte

Egehøj Champignon

Horze Odense

Per Maegaard

Jensens Beslagsmedie

Nordfyns Svejser

MJ-Autocentrum

Stald Vestergaard Agro

Nordfyns Finans

Bogense Ridecenter

Haulunds Beslagsmedie

Subli/Masters Foder V/Rikke Flor

LBK

Wilkensphotography.com V/Emil

Steen Anker VVS

Christoffersen Guld Sølv og Ure

Ørritslev maskinstation V/Preben Guldberg

JA Maskinstation

Nordfyns farvecenter V/Bjarne Hansen

Havnens Fiskeriartikler Svendborg

LBK Renovering V/Lars Kure

Din tøjmand Bogense

Cafe Solo Bogense

Skohuset Bogense

Cafe Onkel

Legekæden Bogense

Nordfyns Hudpleje Center

Vinspecialisten Bogense

Salon De Lux

Land og Fritid Aarup

Sportigan Bogense

Cirkel K

Salon Ritz

Matas Bogense 

Fin artikel fra Lokalavisen

Ponyspring til klubmesterskab 2017.

Danmarks 4. bedste i Dressur

Det er med stolthed at vi kan annoncere at vi i Hestehavens Rideklub har Danmarks 4. bedste Pony dressur rytter. Laura Jarlkvist Rasmussen red sig i weekenden ind på en flot 4. plads i dagens Kür finale på Hedemands Megare.

Fynsmester Hold

27. august fik Hestehavens Rideklub et nyt Fynsmester hold. Der blev redet 4 flotte nul runder i hovedrunden - og med nogle flotte tider i omspringningen, kunne Hestehavens hold ligge sig i front og hæve pokalerne som vindere af Fynsmesterskabet for Hold i Pony Spring.

Startlister Klubmesterskab

Startlister kan ses under stævner, endelig starttider er på nu.

KLUBMESTERSKAB

Vi vil igen i år, gentage successen fra de sidste par år, så vi afholder d.2/9-2017 Klubmesterskab i Hestehavens Rideklub.

Sæt allerede nu kryds i kalenderen.

Vi starter dagen med at finde årest Klubmester i Dressur for pony og hest; Spring for pony og hest, samt årest klubmester i Elevskolen.

Om aftenen holder vi et brag af en fest, og håber på stor opbakning fra både ryttere og forældre.

For at kunne deltage i selve klubmesterskabet, skal du være medlem af Hestehavens Rideklub i mindst 2 måneder.

Opslag om tilmelding kommer snart

MVH Pernille Kjær

Stævner 2017 og 2018

Se klubbens stævnedatoer under stævner🙂

Hestemassage

10 % rabat til medlemmer af Hestehavens Rideklub 

Rebekka Drost

Eksamineret hestemassør

Mobil 28 12 80 68

 

Læs mere om Rebekka http://kheironcare.dk/

 

DRF´s logo konkurrence

Janne Hartmann vandt konkurrencen om DRF´s 100 års logo

Kæmpe tillykke til Janne for dette flotte logo

Flotte resultater ved JBK horse show

Hestehavens Rideklub kom på landkortet

Alle rytterer som deltog fra Hestehavens Rideklub fik placeringer med hjem:

Senior:
Louise Høj: 10 pl på Quinta 92
Ulrik Kjær: Tm Hamborg fik en 7 pl og en 14 pl, Darcon II Z fik en 9 pl og Ullerups Carlos fik en 12 plads
Louise Stenvang: Bruunholms Cadeau fik en 1 pl og en 8 plads

Children:
Cecilie kjær: Aagaardens Elina fik en 1 pl, en 2 pl og en 4 pl og Hungry Heart de Lux fik to 1 pladser.

Pony kat 2:
Frida Munk Lassen: Moyspring fik en 1 plads

 

Det skiver medierne

http://www.ridehesten.com/nyheder/fart-og-spaending-ved-odense-horse-show/43468

http://www.fyens.dk/modules/mobile/article?articleid=3089594

 

 

 

NY 3 ÅRS Beriderelev:


Ida Guldberg er i juni 2016 begyndt som elev på Hestehavens Rideklub
Vi byder Ida velkommen og glæder os til samarbejdet

Farvel til Maria

Efter flot velafsluttet eksamen som berider, har vi sagt farvel til Maria og ønsker hende alt vel i det nye job ved Lotte Straarup syd for Odense

🙂

Sponsor har fået ny hjemmeside

Se den flotte nye hjemmeside Bjarne maler har fået lavet:

http://malerbjarne.dk/

Aktiviteter i klubben 2016:

Elevstævner:    29. maj 2016

Klubmesterskab 2016: Lørdag d. 18/6 2016

Distriksstævner:                      

           2016:     11.-13. November - spring pony og hest med Fynsmesterskab for pony indv.

                         28.-29. December - spring pony og hest med klubklasser !!

            

          2017:      24.-26. Februar - dressur med klubklasser.   

                         3.-5. Marts - spring med klubklasser.

 

 

Overnatning på rideskolen: I efterårsferien 18/10 - 19/10 - 2016 (pris 400 kr)